• Kącik dla rodziców

Wpływ bajek na rozwój dziecka

Jeśli chodzi o zalety czytania książek naszym pociechom, często nie zdajemy sobie sprawy, że jest ich tak wiele. Najogólniej – czytanie wspiera rozwój na wielu płaszczyznach, m. in. rozwój wyobraźni, empatii, ćwiczenie koncentracji i pamięci (co w późniejszych latach ułatwia naukę). Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą je rzeczywistość (nie bez powodu pierwsze książeczki są o codziennych czynnościach, jak jedzenie, przewijanie, zabawa, o rodzinie, o zwierzątkach domowych itd.), poszerzyć wiedzę o świecie, budować swój system wartości i kształtować wrażliwość moralną. Jak zostało już wspomniane, głośne czytanie dzieciom stymuluje rozwój mowy, wzbogacając zarówno czynny jak i bierny zakres słów. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. W późniejszym okresie dziecko łatwiej uczy się czytać – jest oswojone z literakami. Istotne jest również budowanie silnej więzi z rodzicem – maluch, któremu mama czy tata czyta bajkę, przytulając go i poświęcając mu swój czas, czuje się bezpieczny, ważny, kochany. Zaspakajamy więc w ten sposób potrzebę uwagi i miłości. To jedna z najlepszych form spędzania czasu razem z dzieckiem – jak wspólna zabawa czy gry, ponieważ wymaga zaangażowania. Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał. Szczególnie w dobie telefonów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju naszych pociech.

Co w Mediatece piszczy... czyli propozycje dla przedszkolaków w miesiącu styczniu :)

Klub Motyli Książkowych

wtorki/17:00 (Biblioteka Głowna), środy/16:30 (Filia nr 10), czwartki/17:00 (Filia nr 12)

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na zajęcia słowem malowane. Klub Motyli Książkowych to zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców, podczas których maluchy uczą się wyrażać siebie poprzez literaturę i twórcze działania, a opiekunowie znajdują inspirację do zabaw w domu. Każde spotkanie rozpoczynamy bajką – walczymy ze smokami i ratujemy księżniczki, zdobywamy szczyty i nurkujemy w głębinach, zwiedzamy okolicę i najdalsze zakątki, dzielimy się radościami i wyrzucamy z siebie smutki. Później zaś przenosimy się do krainy sztuki – w ruch idą kredki, farby i nożyczki, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Filia nr 10, ul. Przejazdowa 6

Filia nr 12, ul. Zaręby 31a

Bajkoopowiadacz 15 stycznia/17:00

Powiadają, że... Bajkoopowiadacz był małym elfem, który mieszkał w głębokim lesie. Jego zadaniem było opowiadanie magicznych historii wszystkim stworzeniom lasu. Posiadał on magiczną moc, która sprawiała, że bajki stawały się rzeczywistością. Każdego wieczoru, gdy księżyc wznosił się na niebie, Bajkoopowiadacz zbierał się z innymi stworzeniami i wplatał w opowieści zarówno mądrość, ale i odrobinę czarów. Jego bajki wprawiały w zachwyt wszystkich, którzy mieli przyjemność ich wysłuchać, a jego bajanie wnosiło magię i radość do serc.

Zabawa ze sztuką 18 stycznia/17:00

Jeśli drzemie w Was artystyczna dusza, zapraszamy na Zabawę ze sztuką. To zajęcia, na których wycinamy, kleimy, malujemy, a przy okazji poznajemy rozmaite techniki plastyczne i realizujemy się twórczo. Tym razem przygotujemy kartki świąteczne :)

Strzał w 10! Od kartki do kokardki (Filia nr 10) 19 stycznia/16:30

Strzał w 10 to pomysł na wspaniałe popołudnie dla dzieci, którym bliska jest radość tworzenia. To zajęcia, na których wycinamy, kleimy, malujemy, a przy okazji poznajemy rozmaite techniki plastyczne i realizujemy się twórczo.

Filia nr 10, ul. Przejazdowa 6

Poduchowe czytanie (Filia nr 18) 24 stycznia/17:00

Bajeczne zajęcia czytelnicze.

Filia nr 18, ul. Konfederatów Barskich 17-19

Twoje ręce i coś więcej (Filia nr 11) 26 stycznia/17:00

Czujesz w sobie artystyczną duszę? Lubisz tworzyć? Chcesz pobudzić wyobraźnię? Zapraszamy Cię na zajęcia kreatywne inspirowane książką.

Filia nr 11, ul. Kopernika 3

Zapisy: tel.: 32 218 14 53