• J. ANGIELSKI

          • Drodzy Rodzice 

            W zakładce J. ANGIELSKI umieszczono zadania dla waszych dzieci. Zadania ze słowniczkiem są podzielone według poszczególnych grup przedszkolnych. Prosimy wykonać je w domu z dzieckiem.

            Dziękujemy za współpracę

            AH

          • ZABAWY I ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE

          • Zabawy i ćwiczenia logopedyczne

            Ćwiczenia warg. Ćwiczenia wykonujemy z dzieckiem przed lustrem.

            Zabawa "Sowa" - wielokrotne wydawanie odgłosu pohukującej sowy: hu, hu (podczas artykulacji samogłoski [u] wysuwamy wargi mocno do przodu i zaokrąglamy).

            Zabawa "Śmiech to zdrowie" - wielokrotne imitowanie śmiechu: che! che! (podczas artykulacji samogłoski [e] rozchylamy wargi, jak do uśmiechu). Naprzemienne ściąganie warg w dzióbek i rozciąganie do uśmiechu. Powtarzamy 5 razy.

            Próby gwizdania - próbujemy zagwizdać parę razy na jednym tonie przez wysunięte i ściągnięte w dzióbek wargi - tylko podczas wydechu.

            Zabawa "Posyłanie małych, głośnych całusków" - wysuwamy wargi mocno do przodu, ściągamy w dzióbek i cmokamy przez 1/2 minuty.

            Zabawa "Pyszczek rybki" - wysuwanie warg do przodu i lekkie, naprzemienne rozsuwanie i ściąganie ich końców (1/2 minuty).

            Zabawa "Zmęczony konik" - próby parskania wargami, wprawiania warg w drganie.

            Miłej zabawy:-)

            Serdecznie pozdrawiam

            JW

          • Magiczna moc bajek

          • MAGICZNA MOC BAJEK

            Drodzy Rodzice

            W miesiącu kwietniu, w ramach projektu Magiczna moc bajek, zachęcamy do zapoznania dzieci z następującymi utworami literackimi:

            - O rybaku i złotej rybce - J. i .W. Grimm,

            - Fałszywe łzy - J. Afanasjew,

            - Chciwość osła (Osiołkowi w żłoby dano) - A. Fredro.

            Pod wskazanymi adresami znajdą Państwo słuchowiska ww. utworów.

             

            Dzieciom proponujemy zadania do wykonania:

            - Nasze prośby do złotej rybki - dziecięce marzenia do spełnienia, praca plastyczna.

            - Chciwość i oszczędność - to dwie różne bajki - rozmowa z dzieckiem kształtująca szacunek do pieniędzy i pracy zarobkowej, a także wyjaśnienie i utrwalenie powiedzenia "grosz do grosza, a będze kokosza".

            KB

          • Konkurs plastyczny

          • INTERNETOWY KONKURS PLASTYCZNY

            "Kwiatek dla mamy"

             

            Drogie Dzieci

            Zapraszamy dzieci od lat 5 do udziału w internetowym konkursie plastycznycm pt. "Kwiatek dla mamy" organizowanym przez Spółdzielczy Dom Kultury "Tęcza".  

            Przedmiotem konkursu jest kwiat lub kwiaty przedstawione w formie pracy malarskiej (obraz wykonany pastelami, farbami olejnymi, temperami, akwarelami, tuszem, kredkami lub techniką mieszaną ).

            Prace na konkurs przyjmowane będą do 30 kwietnia 2020 roku w formie elektronicznej (skan lub JPG) na adres e-mail: tecza@oskard.tychy.pl

            Szczegóły konkursu w regulaminie:

            kwiatek_dla_mamy_2020-internetowo(1).doc

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału :)

            JB

          • Zabawy logopedyczne

          • Zabawy i ćwiczenia logopedyczne.

            Ćwiczenia języka dla dzieci pięcio- i sześcioletnich.

            Ćwiczenia wykonujemy z dzieckiem przed lustrem.

            Zabawa "Konik" - klaskanie językiem o podniebienie twarde (1 minuta). Jeśli dziecko ma problemy z tym ćwiczeniem, niech przyciągnie/"przyssa" język do podniebienia i opuści go, głośno przy tym mlaskając.

            Zabawa "Język wita się z górnymi ząbkami" - przytrzymywanie czubka języka na górnych siekaczach po wewnętrznej stronie, przy opuszczonej dolnej szczęce. Powtarzamy 5 razy po 4 sekundy.

            Zabawa "Winda" - usta szeroko otwarte - dziecko porusza językiem tak, jakby był windą - raz do góry (za górne siekacze), raz do dołu (za dolne siekacze) przez 20 sekund.

            Zabawa "Żyrafa" - żyrafa wyciąga w górę szyję, a my język - przy szeroko otwartych ustach kierujemy język do góry (w stronę podniebienia twardego), tak wysoko, jak tylko potrafimy. Powtarzamy 5 razy po 4 sekundy.

            Zabawa "Liczenie górnych zębów" - podczas szerokiego otwierania jamy ustnej, dotykanie czubkiem języka kolejno górnych zębów po wewnętrznej stronie.

            Miłej zabawy :-)

            JW

          • Ćwiczenia logopedyczne

          • Mamo, tato poćwicz ze mną - ćwiczenia logopedyczne 

            Ćwiczenia oddechowe

            Podczas ich wykonywania pamiętajmy o zasadach: tor oddechowy obowiązujący przy tych ćwiczeniach - (szybki i głęboki) wdech powietrza przez nos - (długi i powolny) wydech przez usta; nigdy nie należy wydychać całego nabranego powietrza, zawsze pozostawić w płucach mały jego zapas; dmuchamy przez wargi wysunięte do przodu, zaokrąglone, jak podczas artykulacji samogłoski "U"; nie używamy pojemności policzków; nie należy ćwiczyć za długo, kilka minut wystarczy.

            Zabawa "Gotowanie wody" - dmuchanie przez słomkę do kubka z wodą.

            Zabawa "Chłodzenie gorącej zupy" - dmuchanie na dłonie, których kształt imituje talerz.

            Zabawa " Ogrzewanie zmarzniętych dłoni" - chuchanie na dłonie ciągłym strumieniem powietrza.

            Dmuchanie na kartkę papieru, tak aby podczas dmuchania była odchylona w równym stopniu.

            Dmuchanie na watkę lub piórko zawieszone na nitce, tak aby w trakcie dmuchania było odchylone w równym stopniu.

            Miłej zabawy:-)

            JW

          • A może by tak do teatru? :)

          • A MOŻE BY TAK DO TEATRU...

            W obecnym czasie, gdy nie wskazane jest wychodzenie na zewnątrz, a każdy spacer jest przedsięwzięciem na miarę "mission impossible", mamy dla Państwa dzieci propozycję- spektakl online. Niektóre z teatrów zdecydowały się udostępnić swoje sztuki teatralne online.

            Propozycje:

            - Teatr Ludowy w Krakowie swoim najmłodszym widzom proponuje 4.04 (sobota) od godz. 11.00 - 14.00 spektakl- "Krakowskie abecadło" (https://ludowy.pl/pl/spektakle-online)

            Warto również śledzić stronę stronę Teatru Groteska w Krakowie- http://www.groteska.pl/

            DG

          • Po gimnastyce

          • ROZLUŹNIENIE PO GIMNASTYCE

            Drodzy Rodzice

            Waszym Dzieciom zawsze mówimy jak ważna jest rozgrzewka przed gimnastyką czy wykonywaniem jakiejkolwiek aktywności sportowej, aby nie nabawić się kontuzji i przygotować ciało do wysiłku fizycznego. Poprzednio umieściliśmy dla Waszych Dzieci link z rozgrzewką https://www.youtube.com/watch?v=SGuKDNvBo_U&t=13s

            Teraz chcemy przypomnieć, że poza rozgrzewką ważne jest Rozluźnienie po gimnastyce (https://www.youtube.com/watch?v=zn9M1BADSpw&t=139s) Najlepiej wykonać je pod koniec ćwiczeń gimnastycznych, ponieważ podczas rozciągania i rozluźniania mięśni nasze ciało szybciej się zregenreuje, stanie się bardziej elastyczne i nie odczujemy aż tak bardzo efektu "zakwasów".

            Miłego Rozluźniania się :) 

            JB

          • Gra z kodowania

          • "Dodajemy, dodajemy" 

            - gra dla dzieci starszych

             

            Drodzy Rodzice i Dzieci

             

            Proponujemy Wam grę związaną z kodowaniem "Dodajemy, dodajemy". W tej grze dziecko utrwala rozpoznawanie cyfr od 2 do 12 oraz umiejętność liczenia i dodawania. Dziecko może grać samo ze sobą lub z kimś. Celem gry jest zamalowanie jak największej liczby pól.

            Przygotowanie:

            Kredka/mazak innego koloru dla każdego gracza. Dwie kostki do gry. Plansza z dowolną liczbę pól - na zdjęciu plansza ma ich 25.  Pola są oznaczone cyfrą - zapis  uporządkowany w kolejności cyfr lub losowy. Nie ma cyfry 1, ponieważ dwoma kostakami jej się nie wyrzuci.

            Przebieg gry:

            Gracz rzuca dwiem kostkami do gry i sumuje liczbę oczek. Wynik wskazuje na pole z daną cyfrą do pokolorowania Jeśli pole z wyrzuconym wynikiem jest już zajęte to gracz traci kolejkę. Gra kończy się, gdy wszystkie pola są zamalowane. Wygrywa gracz, który ma najwięcej pól w swoim kolorze.

            W wersji trudnijeszej jest dodakowa zasada, która brzmi:

            Kiedy gracz wyrzuci dublet (taka sama liczba oczek na jednej i drugiej kostce - np. 2 i 2), to oddaje swój ruch przeciwnikowi, który wybiera dowolne pole do pokolorowania i koloruje jakie chce pole. Następnie wykonuje swój ruch - rzut kostkami.

            JB

            Udanej rozgrywki :)

          • "Domowe Przedszkole"

          • "Domowe Przedszkole"

            Drodzy Rodzice

             

            Z myślą o Was powstało internetowe pasmo edukacyjne "Domowe Przedszkole", które jest dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00 na stronie https://vod.tvp.pl/ w zakładce eSzkoła  https://eszkola.tvp.pl/

            Na wspomnianej stronie internetowej znajduje się kanał edukacyjny online dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zawiera on propozycje bajek i programów edukacyjnych.

             

            Miłego korzystania z "Domowego Przedszkola"

            JB

          • Gra w kodowanie

          • "Zbuduj linię...kolorami"

            Drodzy Rodzice

            Proponujemy  Waszym Dzieciom grę "Zbuduj linię...kolorami".

            Przybory: Potrzebna będzie kartka, na której dziecko narysuje kratownice 10x10 pól, kostka do gry, po jednej kredce dla każdego gracza. Kredki muszą różnić się kolorami. Można grać samemu lub z kimś. 

            Instrukcja: Gracz rzuca kostką, liczba oczek wskazuje na liczbę kratek do pokolorowania kredką w pionie w jednej linii. Można blokować linię innego gracza. Rzut "6" daje bonusowy rzut kostką. Celem gry jest pokolorowanie całej linii pionowej. Wygrywa ten co ma najwięcej pokolorowanych pełnych kolum.

            Przykład rozgrywki: Gracz X (kolor czerwony) rzucił kostką "5" oczek, więc koloruje on w kolumnie A czerowną kredką 5 pól od dołu w pionie. Następnie Gracz Y (kolor niebieski) rzucił 4 oczka i ma do wyboru dwie opcje: albo w kolumnie B pokoloruje na niebiesko 4 pola od dołu w pionie albo blokuje Gracza X i koloruje w kolumnie A  na niebiesko 4 pola od następnej kratki zakolorowanej (czyli zaczyna kolorować pole o współrzędnach A5), wtedy ta linia przestaje być pełna dla Gracza X, ale Gracz Y traci możliwość na rozpoczęcie własnej linii.

            Życzymy miłej gry i powodzenia w grze :)

            JB

          • Zakładka do książki

          • Zakładka do książki

            Drodzy Rodzice

             

            Prosimy o wykonanie Zaczarowanej Zakładki w ramach projektu "Magiczna moc bajek". Zakładkę do książki należy zachować i przekazać w przedszkolu po kwarantannie, ponieważ wyślemy je do organizatorów projektu.

            Dziękujemy za współpracę :)

            JB

          • GRUPOWE EMAILE

          • GRUPOWE EMAILE

             

            Drodzy Rodzice

            Nasze Przedszkole założyło gupowe emaile w celu konsultacji i pytań z wychowawcami grup w razie potrzeby.

             

            Grupa "Jeżyki" wychowawczynie: Pani Małgosia, Pani Klaudia

            jezyki.przedszkolenr1@wp.pl

            Grupa "Motylki" wychowawczynie: Pani Małgosia, Pani Dominika

            motylki.przedszkolenr1@wp.pl

            Grupa "Biedronki" wychowawczynie: Pani Angelika, Pani Beata

            biedronki.przedszkolenr1@wp.pl

            Grupa "Misie" wychowawczynie: Pani Małgosia

            misie.przedszkolenr1@wp.pl

            Grupa "Pszczółki" wychowawczynie: Pani Asia, Pani Daniela

            pszczolki.przedszkolenr1@wp.pl

             

             

            Dziękujemy za współpracę :)

            JB

          • Programy

          • JĘZYK ANGIELSKI - prosimy Rodziców poćwiczyć z dziećmi śpiewanie piosenki po angielsku.

            AH

          • DRODZY RODZICE!

          • WAŻNE!

            Z uwagi na przedłużenie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, informujemy, że w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok 2020/2021 

            zmianie ulega termin i sposób potwierdzania przez rodziców kandydatów zakwalifikowanych do przedszkola woli uczęszczania.

             Zgodnie z Zarządzeniem nr 0050/89/20 Prezydenta Miasta Tychy z dnia 24 marca 2020 r.:

            Potwierdzanie woli uczęszczania do placówki przez rodzica kandydata zakwalifikowanego - elektronicznie w systemie NABO lub w postaci podpisanego oświadczenia przesłanego na adres e-mailowy placówki.

            Termin w postępowaniu rekrutacyjnym: 

            30 marca – 2 kwietnia  2020 r. do godz.15:00

            Na stronie internetowej Tyskiego Portalu Oświatowego https://przedszkola-tychy.nabory.pl/ oraz na stronie systemu NABO będą dla Rodziców do pobrania odpowiednio druki pod nazwą:

            Druk potwierdzenia woli uczęszczania dziecka do przedszkola w roku szkolnym 2020/2021

            lub do pobrania druk z naszej strony internetowej (proszę kliknąć tekst poniżej ->) Druk_potwierdzeniua_woli_uczeszczania_dziecka_do_przedszkola_w_roku_szkolnym_20202021.docx

          • POBYT DZIECI W DOMU

          • Drodzy Rodzice,

            Jak już pewnie Państwo wiedzą, przez najbliższe trzy tygodnie tj. do 10.04. 2020 r. się nie zobaczymy. Sytuacja, w jakiej Wy - jako Rodzice i My - jako Nauczyciele się znajdujemy, jest dla wszystkich całkowicie nowa i bardzo trudna.

            Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci w tym czasie miały możliwość realizacji podstawy programowej w domu, a dzieci 6-letnie realizowały roczne przygotowanie do podjęcia nauki w szkole. Prosimy o bieżące śledzenie strony internetowej naszego przedszkola w zakładce AKTUALNOŚCI oraz w zakładce każdej grupy podstrony KĄCIK DLA RODZICÓW.

            W tym bardzo trudnym okresie, kiedy dzieci muszą pozostać w domu, bez możliwości swobodnej zabawy na powietrzu, życzymy Państwu dużo cierpliwości, wytrwałości oraz przemyślnej strategii wychowawczej. Proszę pamiętać, że nie musicie być najlepszymi Rodzicami, my także nimi  nie jesteśmy i całkowicie Was rozumiemy.

            Nie musimy być idealnymi rodzicami. 

            Najważniejsze w tym czasie jest zdrowie naszych dzieci, naszych najbliższych oraz nas samych. 

            Mamy nadzieję, że wszyscy razem przejdziemy ten trudny czas zdrowo i spotkamy się po zakończeniu pandemii bezpiecznie w przedszkolu.

            Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Pracownicy 

            Przedszkola nr 1 w Tychach