• J.ANGIELSKI

          • Drogie Przedszkolaki w tym tygodniu nauczymy się nowej piosenki dla mamy. Poznamy nowe słownictwo związane z mamą, a także historyjkę o Dniu Mamy.

            Udanego świetowania Dnia Mamy w języku angielskim.

            AH

          • Dzień Praw Zwierząt

          • Dnia 22 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt,  Dbajktóry nawiązuje do uchwalenia przez Sejm RP ustawy o ochronie zwierząt. Stało się to 22 maja 1997 roku. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Poniżej Drogie Przedszkolaki zapoznajcie się z najważniejszymi prawami zwierząt :) Dbajcie o zwierzątka w swoim otoczeniu i pamiętajcie, że nie są zabawkami.

            JB

          • Zabawy i ćwiczenia logopedyczne

          • 19.05.2020

            Ćwiczenia usprawniające motorykę warg cz. II.

             

            Ćwiczenia czynne warg przeprowadzamy z dzieckiem przed lustrem, zwracając szczególną uwagę na to, aby były one wykonywane przez dziecko z dużą precyzją.

             

            Zabawa "Podwieczorek pieska" - chwytanie, podnoszenie wargami chrupek, kawałków owoców, warzyw - to zabawa i przekąska.

             

            Zabawa "Zwierzęta". Wielokrotne naśladowanie odgłosów zwierząt - muczącej krowy, szczekającego psa, pohukującej sowy - mu, hau, hu. Podczas artykulacji samogłoski [u] wysuwamy wargi mocno do przodu i zaokrąglamy.

             

            Zabawa "Zwierzęta II". Wielokrotne naśladowanie odgłosów zwierząt - meczącej kozy, beczącego barana - me, be. Podczas artykulacji samogłoski [e] wargi rozchylamy, jak do uśmiechu.  

             

            Układanie ust, jak podczas wybrzmiewania samogłoski [u], a następnie, jak przy głosce [e]. Powtarzamy kilkakrotnie.

             

            Zabawa "Drzwi do domku". Buzia to domek, a wargi to drzwi do domku - wysuwamy wargi mocno do przodu i zaokrąglamy, jak podczas artykulacji samogłoski [u], 

            a następnie naprzemienne rozsuwamy je i ściągamy. Powtarzamy kilkakrotnie.  

             

            Picie za pomocą słomki z kubka. To doskonałe ćwiczenie dla języka, warg i policzków. Podczas tej czynności parzysty mięsień policzkowy napina się, podobnie, jak mięsień okrężny ust, który jednocześnie nadaje wargom charakterystyczny kształt, język napina się i cofa się w głąb jamy ustnej.

             

            Miłej zabawy😊

            Dziękuję za poświęcony czas.

            Łączę serdecznie pozdrowienia

            J. W.

          • DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

          •  

            Drogie Przedszkolaki

             

            W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków. Myślę, że każdy z Was wie, jakie to są dobre uczynki, i zapewne macie wiele pomysłów, w jaki sposób możecie pomagać innym. Mam nadzieję, że pomaganie jest dla Was czymś normalnym, i nie trzeba Was do tego zapraszać. Jednak dziś, postarajcie się szczególnie o tym pamiętać. Każdy z nas może uczynić wiele dobrego dla innych także poprzez małe i drobne gesty.

             

            A poniżej piosenka „Piosenka o pomaganiu ludziom” w wykonaniu Małej Orkiestry Dni Naszych.

            KB

          • 18 maj

          • Drogie Przedszkolaki

             

            18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów, ale także 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły - Polaka, który został Papieżem, a po śmierci został ogłoszony świętym.

             

            Z okazji tych dwóch wydarzeń zapraszam na wirtualną wycieczkę do Muzeum - Domu Rodzinnego Ojca Św. Jana Pawła II - miejsca, w którym wychowywał się mały Lolek. Zostało ono przebudowane i dostosowane do tego, abyśmy mogli jeszcze lepiej poznać naszego wielkiego rodaka. A może ktoś z Was już był w prawdziwym muzeum?

             

            Wirtualny spacer możecie odbyć klikając w poniższy link: 

            https://domjp2.pl/wirtualny-spacer/

             

            KB

          • Międzynarodowy Dzień Muzeów

          • Międzynarodowy Dzień Muzeów

            "Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść. To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości." Rafał Wnuk

            Międzynarodowy Dzień Muzeów to coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie w 1977 roku, przez  Międzynarodową Radę Muzeów, działającą przy UNESCO. Ten dzień jest zwany również Dniem Muzealnika.

            W tym dniu Kochane Przedszkolaki proponujemy obejrzenie filmu o Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach (https://www.youtube.com/watch?v=UxgAyKGKlL4) Może wasi dziadkowie, rodzice, rodzeństwo lub wy sami macie takie zabawki u siebie w domu? Zobaczcie sami :)

            Proponujemy też wirtualne spacery po muzeach nie tylko w naszym kraju, ale też zagranicą. Propozycje ciekawych wystaw i obiektów do zwiedzania znajdziecie Drogie Dzieci na stronie https://www.dzieckowpodrozy.pl/10-najciekawszych-muzeow-ktore-oferuja-wirtualne-spacery/

            Wiele muzeów ma w ofercie wirtualne galerie oraz przeglądy swoich zbiorów online:

            Zachęta - kolekcja on-line

            Muzem Narodowe w Warszawie - cyfrowe muzeum

            Muzeum Narodowe w Krakowie - kolekcja cyfrowa

            Muzeum Narodowe we Wrocławiu - kolekcja cyfrowa

            Muzeum Historii Polski - zasoby cyfrowe

            Dla zainteresowanych tematyką muzealną polecamy zapoznanie się z komiksem „Skąd się biorą zabytki?” (Skad_sie_biora_zabytki.pdf – do przeczytania :)

            A poniżej filmik z wystawy muzealnej „Kolorowy świat klocków” ^^ Każdy lubi się nimi bawić. Prawda?

            Miłego dnia w muzeum :)

            JB

          • Kubusiowi Przyjaciele Natury

          • Kubusiowi Przyjaciele Natury

            Dzisiaj Kubuś zachęca nas do dbania o zasoby naturalne takie jak powietrze, woda,  energia.

            Powietrze jest bezwonne i bezbarwne, ale są sytuacje, kiedy powietrze ma zapach i kolor. Jak myślicie kiedy? Tak, wtedy, gdy powietrze jest zanieczyszczone przez dym z kominów domów, fabryk oraz spalin samochodów. Oddychamy powietrzem z zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest to, by było ono czyste. Wszelkie zanieczyszczenia dostają się do naszych płuc, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia.

            Woda jest najważniejszą substancją na świecie! Jest niezbędna do życia! Człowiek, zwierzęta i rośliny składają się z wody i muszą ją pić, aby przetrwać! Dlatego każda kropla wody jest na wagę złota. Każdy z nas ma w domu kran, z którego płynie woda, wystarczy odkręcić kurek. A skąd się tam bierze ta woda? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym wywiadzie przeprowadzonym z kropelką wody.

            Energia jest potrzebna do funkcjonowania wielu urządzeń na prąd, bez których człowiekowi trudno sobie poradzić w życiu. Dzięki sieciom prąd z elektrowni płynie kablami do gniazdek w naszych domach. Prąd ten jest bardzo potrzebny, ale jest też bardzo niebezpieczny! Bądźcie ostrożni podczas korzystania ze sprzętów podłączonych do prądu! Nie dotykajcie gniazdek! Oszczędzajcie prąd, aby chronić środowisko.

            Skoro już wiecie czym są zasoby naturalne to czas wykonać zadania od Kubusia: Kubus_dbam_o_zasoby_naturalne.docx

            Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci w celu dbania o zasoby naturalne warto zapoznać się z artykułem „Jak być eko? – 7 prostych zasad ekologicznego postępowania w każdym domu” na stronie internetowej: https://przyjacielenatury.pl/artykuly/jak-byc-eko/

            Dbajcie o zasoby naturalne Kubusiowi Przyjaciele Natury

            JB

          • J.ANGIELSKI

          • Drogie Dzieci w tym tygodniu wybierzemy się na wycieczkę autobusem. Poznamy słownictwo w języku angielskim związane z autobusem, piosenkę o autobusie i wykonamy swój własny autobusik :)

            Miłej zabawy

            AH

          • Zabawy i ćwiczenia logopedyczne

          • Ćwiczenia usprawniające motorykę języka cz. II.

            Ćwiczenia pionizacji szerokiego języka.

             

            Pionizacja języka czyli umietętność unoszenia końca (czubka) języka w kierunku podniebienia twardego. Tylko spionizowany język spełnia swoje funkcje podczas połykania (zgodnie z fizjologią połykania), oddychania (oddychanie statyczne (spoczynkowe) - służące wyłącznie celom fizjologicznym) oraz mówienia. 

            Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy usprawnić pionowe ruchy języka i tym samym pionizować go. 

             

            Ćwiczenia przeprowadzamy z dzieckiem przed lustrem, zwracając szczególną uwagę na to, aby były one wykonywane przez dziecko starannie, z dużą precyzją i przy szeroko otwartych ustach. 

             

            Rozpoczynamy od rozluźnienia i poszerzenia całej masy języczka. Ujmowanie brzegów języka między zęby trzonowe i delikatne nagryzanie (nagryzamy lekko zębami trzonowymi brzegi języka) do 20 sekund. Podczas ćwiczenia język jest schowany za ząbkami. Obserwujemy szeroki język w jamie ustnej. 

             

            Wolne mlaskanie językiem o podniebienie twarde - czubek języka chowa się za górnymi ząbkami, języczek pozostaje płaski, rozszerzony - do 1 minuty. 

             

            Naśladowanie ssania cukierka czubkiem języka tuż za górnymi siekaczami przez 30 sekund.

             

            Zabawa "Konik" - wydajemy charakterystyczny odgłos kląskania, stukając językiem o podniebienie twarde, przy naturalnie uchylonych ustach (do 1 minuty). W trakcie kląskania język podnosi się do podniebienia twardego - staje się płaski i "przykleja się" do niego. 

            Jeśli dziecko ma problemy z tym ćwiczeniem, niech przyciągnie - "przyssa" - język do podniebienia twardego i opuści go, głośno przy tym mlaskając. 

             

            Wykorzystujmy także naturalne sytuacje. Jeśli dziecko dostało lizaka zaproponujmy mu, aby lizało go unosząc czubek języka ku górze. 

            Przy myciu ząbków zaproponujmy dziecku liczenie zębów w ten sposób, aby czubek języka dotknął każdego zęba osobno.

             

            Miłej zabawy☺

            Łaczę serdeczne pozdrowienia

            J. W.

             

          • Zabawy i ćwiczenia logopedyczne

          • 12.05.2020

            Ćwiczenia oddechowe cz. III.

             

            Podczas przeprowadzania ćwiczeń oddechowych pamiętajmy o zasadach: tor oddechowy obowiązujący przy tych ćwiczeniach - wdech powietrza przez nos - wydech powietrza przez usta; wdech jest szybki i pełny, wydech długi; nigdy nie należy wydychać całego powietrza, zawsze pozostawić w płucach mały jego zapas, który staje się niejako kapitałem początkowym dla następnego wdechu; należy zadbać o to, aby dziecko nie wykonywało tych ćwiczeń bezpośrednio po jedzeniu (ze względu na utrudnioną wówczas pracę przepony); dmuchamy przez wargi mocno wysunięte do przodu i zaokrąglone (jak podczas wymawiania samogłoski "U"), nie używając pojemności policzków; próby oddechowe przeprowadzamy w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu; nie należy ćwiczyć za długo, nie dłużej, niż kilka minut jednorazowo, tak aby nie dopuścić do zmęczenia, zawrotów głowy.

             

            Ćwiczenia oddechowe uczą dzieci właściwego gospodarowania zasobem powietrza, pozwalają wydłużać fazę wydechową (wszak mówimy na wydechu), są także dobrą gimnastyką narządów artykulacyjnych, która pozwala na wzmocnienie obejmujące m. in. mięsień okrężny ust czy parzysty mięsień policzkowy. 

             

            Dmuchanie w trąbkę lub gwizdek. Powtarzamy 3 razy, zachowując pomiędzy próbami oddechowymi krótką przerwę. 

             

            Przedmuchiwanie małej kulki z papieru lub bibuły przez labirynty narysowane wcześniej wspólnie z rodzicami na kartce papieru i włożone do plastikowej, przezroczystej koszulki na dokumenty. 

             

            Dmuchanie na papierową ozdobę zawieszoną na nitce, tak aby jak najdłużej była przechylona w przeciwną stronę. Powtarzamy 3 razy, zachowując pomiędzy próbami oddechowymi krótką przerwę. 

             

            Próby gwizdania - dziecko próbuje zagwizdać parę razy na jednym tonie, w czasie jednej fazy wydechowej, przez wargi mocno wysunięte do przodu, zaokrąglone i ściągnięte "w dzióbek" - tylko podczas wydechu. 

             

            Zdmuchiwanie płomienia świecy, znajdującego się na wprost ust dziecka, bezpiecznie oddalonego od dziecka. Dmuchamy tylko w płaszczyźnie poziomej. Powtarzamy 3 razy, zachowując pomiędzy próbami oddechowymi krótką przerwę. 

             

            Radosnej zabawy☺

            Łaczę serdeczne pozdrowienia

            J. W.

             

             

          • Dzień Pielęgniarek

          • Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

             

            Dnia 12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.

            Z okazji ich święta obchodzonego w tym roku w tych trudnych czasach pandemii chcemy w sposób szczególny podziękować Wszystkim Pielęgniarkom za trud ich pracy, za każdy ich uśmiech, opiekę, a przede wszystkim za oddanie dla ratowania zdrowia i życia każdego człowieka!

            Drogie Przedszkolaki pamiętajcie, by podziękować pielęgniarce za każdym razem, kiedy będzie Wam pomagała.

             

            Pielęgniarka.
            Oto postać ze wszech miar godna podziwu.

            Pielęgniarka.
            Zastępująca raz lekarza raz Boga!

            Pielęgniarka.
            Człowiek mający odwagę być człowiekiem
            Bez strachu najgorszego - przed samym sobą.
            Człowiek wyjątkowy, bezinteresowny
            w swej dobroci i obiektywny w działaniu.
            Uśmiech - ten może być czasem sztuczny,
            ale serce jest zawsze prawdziwe.

            (autor nieznany)

            JB

          • INTERNETOWY KONKURS PLASTYCZNY

          • INTERNETOWY KONKURS PLASTYCZNY MAMA, MATUSIA, MATEŃKA

            Temat: „Moja Mama Czarodziejka”

             

            Drogie Przedszkolaki,

            Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Moja mama Czarodziejka” zorganizowanym przez Klub Wilkowyje MCK w Tychach.

             

            WIEK UCZESTNIKÓW: 3-15 LAT

            FORMAT PRACY: A4, prosimy o wysłanie prac konkursowych w formie skanu w formacie JPG (300 DPI) lub ewentualnie zdjęć prac w skali 1:1 bez retuszu

            TECHNIKA: malarstwo, rysunek, grafika, collage oraz techniki mieszane (z wyjątkiem technik przestrzennych, brokatu, plasteliny oraz innych materiałów sypkich).

            TERMIN NADSYŁANIA PRAC: 21 maj 2020

            WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDUJE SIĘ W REGULAMINIE KONKURSURegulamin-2020-MMM.pdf

          • 15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki.

          • Święto Polskiej Niezapominajki

            Dzień ten, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej i wielkiej Ojczyzny".

             

            Ten kwiatek musi nas uczyć – nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie, temu do tego wszystkiego ma służyć Niezapominajka (…). Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków".

            Ogłaszamy zatem w Przedszkolu nr 1

            konkurs dla Naszych Przedszkolaków i ich rodzin na wykonanie dowolnej kompozycji z kwiatów Niezapominajki (może to być bukiet, wianuszek…).

             

            Kompozycję należy sfotografować i wysłać na adres e-mail naszej placówki: p1@oswiata.tychy.pl

            Termin zgłaszania prac  do 21 maja 2020 r.

            Wszystkie nadesłane prace zostaną nagrodzone.

            Życzymy nowatorskich pomysłów i pięknych kompozycji.

            Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia.

             

                                                                                DYREKCJA I GRONO PEDAGOGICZNE

                                                                                               PRZEDSZKOLA NR 1

          • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

            "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."

             

            Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja), okres, w którym książnice wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich czytelników.

            Od dzisiaj rozpoczyna się czas dla wesołej biblioteki :) Najpierw zapoznajcie się z wierszykiem o bibliotece. Następnie posłuchajcie piosenki Książki, kto książki czyta”, a podczas jej słuchania możecie pokolorować obrazek związany z biblioteką (http://e-kolorowanka.pl/gallery/biblioteka-kolorowanki).

            Marzena Szczepańska

            "Wesoła biblioteka"

            Pełno książek w bibliotece,

            A w tych książkach same hece.

            Są nowele i bajeczki,

            Każda książka z innej beczki.

            Wiersze, prozy i powieści

            Tyle tego tam się mieści.

            Każdy znajdzie cos dla siebie,

            Są tragedie i komedie.

            Każda książka coś ma w sobie,

            Chętnie autor to opowie.

            A i wierszy jest niemało

            Więc przeczytaj sobie śmiało.

            Na koniec wykonajcie zakładkę do książeczki - w poniższych linkach propozycje ich zrobienia na różne sposoby:  

            http://przedszkolnyartysta.blogspot.com/2015/03/zakadki-do-ksiazek.html

            https://www.superkid.pl/prace-plastyczne-zakladki

            A przedewszystkim porpoście Rodzica by poczytał Wam dzisiaj bajeczkę lub ulubioną książeczkę. Jeśli poczujecie się zmęczeni w trakcie słuchania lub czytania treści książki, to zaznaczcie zakładką miejsce, w którym skończyliście, abyście wiedzieli od jakiego momentu zacząć dalszą przygodę z książką. 

            JB

          • Kubusiowi Przyjaciele

          • KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

            DBAM O SIEBIE I JEM OWOCE I WARZYWA

            Kubuś dzisiaj mówi nam o właściwościach poszczególnych produktów i posiłków w ciągu dnia  oraz wskazuje jak wpływają na nasz organizm.

            Warzywa i owoce – dostarczają witamin i składników mineralnych. Dzięki nim organizm przeprowadza procesy niezbędne do życia. Można je jeść w postaci: świeżej, surówek, gotowanych dodatków czy też jako soki i musy. Warzyw powinno się jeść więcej niż owoców w ciągu dnia.

            Produkty zbożowe – dostarczają węglowodany i błonnik. Są głównym źródłem energii dla organizmu. To kasze, makarony, pieczywo, płatki czy ryż.

            Mięso – to źródło białka o wysokiej wartości odżywczej. To podstawowy budulec naszych mięśni.

            Produkty mleczne – to źródło wapnia, które buduje nasze zęby i kości. Dostarczają także białko, które buduje nasze mięśnie. Są to głównie mleko, jogurty i sery.

            Tłuszcze – są źródłem energii w naszym organizmie. To oleje czy masło lub margaryna. W tłustych rybach morskich i orzechach obecne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Tłuszcze w małych ilościach są zdrowe, ale w większych zaczynają nam szkodzić.  Dlatego nie wolno z nimi przesadzać.

            Woda – picie wody nawadnia nasz organizm.  Przedszkolaki powinny wypijać od 1,5 do 2 litra wody dziennie, aby nasze ciało dobrze funkcjonowało.  Młodzież i dorośli od 2 do 3,5 litra – w zależności od płci i aktywności fizycznej. Szczegółowe informacje na stronie: https://parenting.pl/ile-wody-powinnismy-pic-w-ciagu-dnia

            To ważne, aby spożywać te produkty w odpowiedniej ilości. To w połączeniu z aktywnością fizyczną, sprawia, że nasz organizm dobrze się rozwija.

            A teraz Drogie Dzieci zadanie specjalne od Kubusia: nazwijcie produkty umieszczone na zdjęciu i powiedzcie do jakiej grupy produktów się zaliczają?  Czy bułka należy do produktów mlecznych czy zbożowych? Jak myślicie?

            Zgadza się – bułka jest pieczywem, więc jest produktem zbożowym. Brawo :)

            Mądre z was dzieciaki. Dla takich bystrzaków Kubuś ma jeszcze dwa zadania do pobrania w kartach pracy: dbam_o_siebie_i_jem_owoce_i_warzywa_karty_pracy.docx

            Z pierwszym zadaniem sobie łatwo poradzicie, bo macie dopasować produkty do odpowiedniej grupy produktów. Drugie zadanie polega na uzupełnieniu posiłków na cały dzień.

            Powodzenia!

            JB